logotypy centrum przesiadkowe

Postępuje remont siedziby Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach. Budynek przy Placu Staszica 9 jest poddawany termomodernizacji, rozbudowie i przebudowie. W myśl umowy z wykonawcą, termin zakończenia prac przypada na koniec tego roku.

Mieszkańcy naszej gminy od dwunastu miesięcy załatwiają swoje sprawy urzędowe w tymczasowej siedzibie magistratu, która mieści się w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Sienkiewicza 11. Tymczasem przy rynku trwają prace, które pozwolą na bezpieczne i wygodne użytkowanie budynku, zabezpieczenie go przed działaniem czynników atmosferycznych i dostosowanie do przepisów bhp i przeciwpożarowych. Dotychczas właśnie stan techniczny obiektu był największym problemem, ale remont zmniejszy też koszty jego utrzymania ze względu na wprowadzenie energooszczędnych i przyjaznych środowisku technologii.   

- Dzięki prowadzonym aktualnie pracom wszyscy mieszkańcy gminy Daleszyce zyskają przyjazny urząd, który będzie spełniał obowiązujące dziś wymogi bezpieczeństwa użytkowania. Będzie to prawdziwa wizytówka naszej gminy – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.

Inwestycja jest realizowana w dwóch etapach; pierwszy dotyczy termomodernizacji, w ramach której wykonawca wymienia stolarkę okienną i drzwiową, ociepla ściany zewnętrzne i izoluje przeciwpowodziowo ściany piwnicy, montuje piec na pellet, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, wymienia oświetlenie na energooszczędne. Drugi etap inwestycji obejmuje rozbudowę, nadbudowę i przebudowę urzędu; budynek będzie miał dodatkową kondygnację i nową elewację, przebudowane zostaje wejście główne, pomieszczenia i korytarze, w urzędzie pojawi się też winda i toalety dla niepełnosprawnych. Wykonawcą inwestycji jest firma „PERFECT” z Kielc.

Przypomnijmy, projekt pod nazwą „EkoUrząd - termomodernizacja budynku Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii jako element poprawy efektywności energetycznej” był realizowany od 2017 roku. w tym czasie przygotowywana była dokumentacja dotycząca pozyskania dofinansowania na przeprowadzenie inwestycji i uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim dotyczące możliwego zakresu robót. W efekcie tych starań 16 kwietnia 2020 roku podpisana została umowa z wykonawcą, natomiast 23 grudnia 2020 roku burmistrz Daleszyc podpisał z marszałkiem województwa umowę na dofinansowanie projektu. Unijne wsparcie wyniesie prawie 1 mln zł.