Po ubiegłorocznej, spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi przerwie, w tym roku Daleszyce znów świętowały na Jarmarku na św. Michała. Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło w ostatni weekend września tłumy mieszkańców oraz gości spoza naszej gminy. Wszystko odbyło się zgodnie z tradycją: pierwszy dzień upłynął pod hasłem „Na ludowo”, drugi należał do gwiazd, z zespołem Defis na czele. Była prezentacja dawnych obrzędów i regionalna kuchnia, występy zespołów muzycznych, pokazy sportowe, stragany i wesołe miasteczko z gigantyczną karuzelą i tunelem grozy. Nie brakło uroczystego rozdania nagród burmistrza – Złotych Wag.

- Jarmark na świętego Michała jest ważnym wydarzeniem w życiu naszego miasta i gminy – podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński. – Co roku przygotowujemy się, aby organizacja była na najwyższym poziomie, by mieszkańcy mogli tu miło spędzić czas i za każdym razem cieszymy się, że jest ich tak wielu, bo to pokazuje, że jest potrzeba takiego spotkania.

Od tradycji do współczesności. Moc atrakcji na rynku

Jarmark rozpoczął się występami lokalnych zespołów śpiewaczych i prezentacją Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Daleszyce. W tym roku nasi ludowi artyści zostali wyróżnieni za swoją pracę na rzecz pielęgnowania lokalnych tradycji pamiątkowymi dyplomami, które wręczył zespołom burmistrz Dariusz Meresiński. Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Daleszyce otrzymały też nagrody rzeczowe – namioty, które mają służyć do prezentacji Kół podczas imprez plenerowych.

Drugi dzień Jarmarku to także barwne widowisko, które otworzył występ Orkiestr Dętych z Daleszyc i z Grzybowa oraz zespołów tanecznych Kryształki i Mażoretki. O silne emocje zadbali nasi utytułowani karatecy z klubu Chikara, nieprzemijające piękno kultury ludowej ukazywał nam Zespół Pieśni i Tańca Kielce, a uczestnicy wspólnej zabawy chętnie dzielili się wrażeniami.

- Już po pierwszym dniu było fantastycznie, a dziś kolejna doza emocji i zabawa z Kryształkami, Mażoretkami, z Chikarą, co  było naprawdę fascynujące, a jeszcze przed nami gwiazdy wieczoru – podkreślała radna Rady Powiatu Kieleckiego Anna Kosmala. – Każdy może tu znaleźć coś dla siebie, wystawiają się Koła Gospodyń Wiejskich, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej z pokazem dawnych rzemiosł i tańców dworskich, można się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym, jest stoisko Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jest mnóstwo atrakcji dla dzieci, w tym ogromny lunapark.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Na daleszycki jarmark przybyły tłumy mieszkańców, ale też gości spoza gminy. Wśród nich – osoby, które wracają na to wydarzenie co roku.

- Daleszycki jarmark to, jak co roku, świetna zabawa, a jednocześnie wymiar duchowy w postaci patrona – mówił senator Krzysztof Słoń.  – To wyjątkowe wydarzenie. Cieszy mnie, że święci są patronami naszych miast i wsi, że Daleszyce obrały sobie za patrona świętego Michała i są  mu wierne, a jarmarki są tego ukoronowaniem.

- Takie wydarzenia, które sprowadzają nas do gminy Daleszyce, są okazją do spotkania z mieszkańcami, którzy często dzielą się swoimi problemami, a my jako radni też jesteśmy po to, by wskazywać możliwe rozwiązania. Ale jarmark to przede wszystkim zabawa, daleszycki rynek jest rozśpiewany, roztańczony i roześmiany, a wszystkie występy wprawiły nas w bardzo dobry nastrój, który utrzyma się, jak myślę, do przyszłego roku – podkreślił radny świętokrzyskiego sejmiku, Grzegorz Gałuszka.

Od Złotych Wag do Defisu. Gwiazdy na scenie

Ważnym punktem w programie drugiego dnia Jarmarku było wręczenie Złotych Wag – dorocznych nagród, którymi burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce wyróżnia najbardziej zasłużonych dla promocji i rozwoju gminy mieszkańców.

- To był trudny rok, związany z wieloma ograniczeniami, a jednak pokazaliście Państwo, że się nie poddajecie i działacie dalej – gratulował wyróżnionym burmistrz Dariusz Meresiński. – Nagrody, jak zawsze trafiły do wyjątkowych osób, za wyjątkowe wydarzenia i w ten sposób symbolicznie dziękujemy i doceniamy to, co robią dla nas wszystkich – dodał burmistrz.

Wagi zostały przyznane tradycyjnie w czterech kategoriach: tytułem Człowieka Roku w kategorii Junior została uhonorowana wielokrotna medalistka ogólnopolskich wyścigów rowerowych, wychowanka daleszyckiej szkółki Vento Bike Team, Gabrysia Kaczmarczyk; w kategorii Człowiek Roku Senior Wagę przyznano wieloletniemu prezesowi daleszyckiego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej i byłemu radnemu Rady Miejskiej w Daleszycach, druhowi Marianowi Piątkowi; w kategorii Przedsiębiorca Roku burmistrz wręczył Złotą Wagę na ręce pani Halinie Siwoni dla prężnie rozwijającej się Piekarni i Cukierni Borków, natomiast Wydarzeniem Roku została, przygotowywana od kilku lat, lipcowa uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Daleszyckiej – nagrodę odebrał proboszcz parafii św. Michała Archanioła, ks. Tadeusz Cudzik.

- Złote Wagi to nagrody dla wyróżniających się mieszkańców, którzy rozsławiają imię Daleszyc nie tylko w naszym powiecie i województwie, ale także w kraju. Cieszy mnie bardzo, że gmina się rozwija, że ma tak wspaniałych mieszkańców, którzy chcą być tutaj razem – podsumował senator Krzysztof Słoń.

Dodatkową nagrodą dla uhonorowanych i dla całej publiczności był występ poprzedniego laureata Złotej Wagi w kategorii Człowiek Roku Junior, młodego, ale docenionego już na daleszyckiej scenie artysty, a jednocześnie wschodzącej gwiazdy polskiej estrady – Wiktora Zwierzyńskiego, który przy okazji podziękował za wszystkie ciepłe słowa, jakie popłynęły w jego kierunku po entuzjastycznie przyjętym występie w programie The Voice of Poland.

Zwieńczeniem daleszyckiego Jarmarku były występy Kapeli Jędrusie i gwiazdy wieczoru, zespołu Defis. Wspólną zabawę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Organizatorem daleszyckiego Jarmarku na św. Michała był Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Gminy Daleszyce oraz jednostki pomocnicze Urzędu:  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach ze Świetlicą Integracyjno-Wpierającą Promyczek, przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej i gminnymi Kołami Gospodyń Wiejskich.

Organizatorzy dziękują wszystkim artystom, sportowcom i pozostałym osobom, które przyczyniły się do przygotowania Jarmarku, a także wszystkim mieszkańcom gminy za obecność i wspólną zabawę.