Dnia 22 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji VII rocznicy nadania jej imienia Edmunda Niziurskiego. 

W spotkaniu wzięli udział członkowie rodziny  - córki pisarza   p. Anna Niziurska, p. Agnieszka Niziurska oraz wnuczka  p. Małgorzata Konstanzer. Wśród gości byli obecni - sekretarz  UMiG Daleszyce – p. Piotr Ferens,  radny p. Mariusz Dziadowicz, p. Artur Jobkiewicz – były prezes Towarzystwa Przyjaciół Słopca, inicjator nadania imienia szkole,  członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Słopcu,  Rady Rodziców, nauczyciele i  uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przedstawiciel Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach p. Piotr Żak wygłosił bardzo interesującą prelekcję o twórczości pisarza popartą własnymi refleksjami.

Później rozpoczęła się część artystyczna zatytułowana „Naprzód Wspaniali! Spotkanie z bohaterami książek E. Niziurskiego”,  podczas której uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w scenkach dramowych opartych na wybranych fragmentach powieści patrona szkoły.

Uczniowie  naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej w Niestachowie zainspirowani literackimi przygodami poczuli się jak prawdziwi bohaterowie  książek.

Własna wyobraźnia została wzbogacona  przez nietypową dekorację, której część stanowiły własnoręcznie przepisane przez uczniów fragmenty książki „Naprzód, Wspaniali!” zawieszone od sufitu sali w postaci zwojów. Aktorzy pojawiali się na scenie wychodząc kolejno z „magicznego wehikułu książkowego”, który  przenosił ich ze świata fantazji literackiej do świata rzeczywistego.

I tak ukazywali się kolejno bohaterowie z książek: „Klub włóczykijów”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Sposób na Alcybiadesa”, „Jutro klasówka” i  „Szkolny lud, Okulla i ja”. Kolejne występy uczniów sprawiły, że wszyscy i aktorzy i publiczność dobrze się bawili.

Na zakończenie spotkania p. Agnieszka Niziurska i p. dyr. Katarzyna Wesołowska wręczyły nagrody książkowe laureatom konkursu plastycznego pt. „Czytam Niziurskiego, bo lubię…”. Prace uczniów naszej szkoły  zostały wyeksponowane na tablicach, aby wszyscy mogli je obejrzeć.

Następnie zaproszeni goście  zapoznali się z wystawą publikacji na temat  twórczości pisarza oraz różnych wydań książek Edmunda Niziurskiego, której większość stanowiła dar od rodziny pisarza dla szkolnej biblioteki.

W sympatycznej atmosferze goście udali się na  poczęstunek przygotowany  przez  Panie z  Rady Rodziców, którą w tym dniu reprezentowała p. Izabela Dudkiewicz.

Spotkanie minęło nam bardzo szybko. Okazało się niezwykle wzbogacające,  pełne uśmiechu i wzruszeń. Niewątpliwie była to okazja do odkrywania talentów artystycznych, którymi obdarzeni są uczniowie.

 Zostało ono zorganizowane przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. W. Gombrowicza w  Kielcach oraz nauczycieli i uczniów naszej szkoły.   

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom spotkania, którym bliska jest piękna, wartościowa literatura oraz dla których książka jest stałym towarzyszem dnia codziennego.

Grażyna Orlińska