WYCIECZKI SZKOLNE W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA „POZNAJ POLSKĘ” ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MÓJCZY

29 września 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mójczy udali się na wycieczkę w ramach programu "Poznaj Polskę". Swoje kroki skierowali do Krakowa. Uczniowie klas 4-8 w Grodzie nad Wisłą przemierzyli szlak królewski, a następnie udali się do położonej w sąsiedztwie Kopalni Soli w Wieliczce. Całkowity koszt wyprawy wyniósł 8280 zł, w tym 4968 zł to kwota dofinansowania, które udało się uzyskać w ramach ministerialnego programu.


Uczestnicy wyprawy mieli okazję przemierzyć Drogę Królewską w Krakowie. Historyczny szlak, którym do miasta wjeżdżali królowie na koronacje, księżniczki, chcące poślubić polskiego władcę, posłowie, udający się do króla na Wawel, czy orszaki pogrzebowe królów i wybitnych osób rozpoczyna się na Placu Matejki i prowadzi przez Bramę Floriańską na Rynek Główny. Na Placu Matejki uczniowie mogli podziwiać Pomnik Grunwaldzki, a w sercu miasta obowiązkowym punktem był Kościół Mariacki oraz Barbakan. Przy Drodze Królewskiej uczniowie mieli szansę zobaczyć nie tylko sztandarowe zabytki znane z katalogów i przewodników, ale także wiele malowniczych i inspirujących artystów miejsc.

Ważnym punktem wycieczki była wizyta w Wieliczce. Znajdująca się tu kopalnia soli jest unikatowym obiektem górniczym, jednym z największych i najstarszych zakładów przemysłowych w Europie, czynnym nieprzerwanie od średniowiecza do końca XX wieku. Niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby na wszystkich zrobiły wrażenie. Dziś podziemia kopalni służą celom turystycznym, muzealnym i leczniczym. To także kopalnia... wiedzy historycznej, o czyn przekonali się uczniowie z Mójczy.

 

WYCIECZKI SZKOLNE W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA „POZNAJ POLSKĘ” ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DALESZYCACH

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "POZNAJ POLSKĘ” uczniowie Szkoły Podstawowej w Daleszycach uczestniczyli w dwóch wycieczkach. Dnia 15 czerwca 2023 r. uczniowie klas drugich naszej szkoły odwiedzili Sandomierz. To niezwykle urokliwe miasto położone nad Wisłą, nazywane kiedyś „Małym Rzymem”. Na Starym Rynku, przy kotwicy łączącej niebo z ziemią, przywitała uczniów sympatyczna pani przewodnik, z którą rozpoczęli zwiedzanie zabytków miasta i poznali jego historię. Dowiedzieli się, że ta urocza i malownicza miejscowość położona jest na siedmiu wzgórzach. Stąd też wzięła się jej druga nazwa „Mały Rzym”. Przez wieki była wielokrotnie niszczona, ale dzięki staraniom książąt, królów i innych znamienitych osób, zawsze ją odbudowywano. Mieszkało tutaj wielu wybitnych Polaków m.in. Jan Długosz, Wincenty Kadłubek, Henryk Sandomierski, Kazimierz Sprawiedliwy, Leszek Biały, Bolesław Wstydliwy i Leszek Czarny.  Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli od Bramy Opatowskiej – gotyckiej bramy wjazdowej z drugiej połowy XIV wieku. Na szczycie budowli znajduje się taras widokowy, z którego mieli okazję podziwiać przepiękną panoramę Sandomierza. Przeszli lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi, porośniętym bujną roślinnością o niesamowitym wyglądzie. Zachwyciły ich tam niezwykłe sploty korzeni starych drzew. Następnie udali się w kierunku nabrzeża wiślanego, przechodząc przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym. Kolejnym punktem wycieczki była Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa „Czary Napary”. To jedyna w Polsce interaktywna wystawa odkrywająca magiczny i uzdrawiający świat roślin i ziół, posiadająca duże spektrum możliwości edukacyjnych. Począwszy od polskiego badacza roślin Marcina  z Urzędowa, jego dokonań w polskim ziołolecznictwie poprzez poznanie roślin, ziół, trucizn, w formie filmów, mappingu i innych eksponatów, które można dotykać i bawić się nimi uczniowie mieli możliwość w ciekawy sposób spędzić czas, poznać interesujące historie, opisy. Metodami pracy podczas pobytu na wystawie była pogadanka, obserwacja, pokaz. Podczas wycieczki uczniowie poznali historię, zabytki i przyrodę tego pięknego miasta. Nie zabrakło czasu na pyszny obiad i pamiątki!

Dnia 18 października 2023 r. uczniowie klas V-VIII udali się na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka” i Muzeum Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie. W muzeum obejrzeli zabytkowe wnętrza, mieszkanie rodziny Przypkowskich oraz ekspozycję zegarów słonecznych  i mechanicznych. Ważną część muzeum stanowiły pamiątki po założycielach. Pomieszczenia urządzone były w stylu pałacowym. Uczniowie zwiedzili gabinet lekarski, bibliotekę, pokoje mieszkalne i kuchnię. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”. Uczniowie pokonali trasę turystyczną pokonując blisko 3 km krętych korytarzy. Największe wrażenie zrobiła na nich Kaplica św. Kingi i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Podziwiali urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt oraz zachowane ślady prac górniczych. Podczas zwiedzania wycieczkowicze zobaczyli wyrzeźbione z soli postacie sławnych osób takich jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski oraz Mikołaj Kopernik. Znalazł się również czas na odpoczynek, kupno pamiątek oraz obiad. Wycieczki były piękną wędrówką śladami legend, historii oraz okazją do poznania wyjątkowych miejsc  w naszym kraju. Z wyjazdów pozostały miłe wspomnienia i moc wrażeń.

 

WYCIECZKI SZKOLNE W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA „POZNAJ POLSKĘ” ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SUKOWIE

Wiosną 2023 roku nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach programu "Poznaj Polskę", zainicjowanego przez Ministra Edukacji i Nauki. Pozyskane środki w wysokości 20 000 zł, przy całkowitym koszcie 25 000 zł, zostały przeznaczone na trzy wycieczki, których celem było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego uczniów poprzez poznanie Polski, jej kultury, historii oraz osiągnięć naukowych.

22 maja w ramach programu uczniowie klasy IV uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wyprawy była intensywna, pełna zabawy, a także doświadczeń naukowych wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Następnie  uczestnicy wycieczki udali się na spacer po Starym Mieście, po drodze odwiedzając takie zabytki jak: Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwon na Kanonii, Gnojną Górę, Kolumnę Zygmunta. Spacer po tonącej w słońcu stolicy przedłużony został w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Tam nasi uczniowie zobaczyli Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i trwającą na nim zmianę warty. Jak przyznali sami uczniowie, pobyt w stolicy był niezwykle ciekawą lekcją historii, a także nowym i wartościowym przeżyciem.

Z kolei uczniowie klas I, IIa oraz IIb 26 maja wybrali się na wycieczkę do Miasta Królów Polski - Krakowa. W programie wyjazdu nie zabrakło wizyty na Rynku, Wawelu oraz spotkania ze Smokiem. Zamek Królewski wraz ze wzgórzem wawelskim to jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce, o czym mogli się przekonać wychowankowie sukowskiej podstawówki. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia dzieci odwiedziły krakowskie zoo, gdzie miały okazję podziwiać różnorodność flory i fauny. Pogoda i humory tego dnia dopisywały wszystkim.12 i 13 czerwca  uczniowie klas piątych udali się do Zakopanego. Program wycieczki obejmował: wizyty w Muzeum Tatrzańskim im. T. Chałubińskiego oraz Muzeum im. Karola Szymanowskiego, wjazd kolejką na Gubałówkę, zwiedzanie Wielkiej Krokwi oraz spacer po Krupówkach. Ważnym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willi Koliba -  pierwszym domu w stylu zakopiańskim wybudowanym według projektu Stanisława Witkiewicza – położonym przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok można spotkać zabytkowe domy i zagrody góralskie. Uczestnicy wycieczki wrócili z niezapomnianymi wrażeniami, bogatsi o wiedzę na temat polskich gór, tradycji zakopiańskich i historii regionu.

Dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki 134 uczniów naszej szkoły wzięło udział w trzech fascynujących wycieczkach, które nie tylko dostarczyły wiedzy na temat kultury, historii i przyrody Polski, ale także zapewniły niezapomniane przeżycia i wrażenia. Program "Poznaj Polskę" skutecznie przyczynił się do uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego, umożliwiając dzieciom i młodzieży bezpośredni kontakt z dziedzictwem kraju. Wartościowe doświadczenia zdobyte podczas wycieczek z pewnością pozostaną w pamięci uczniów na długo, stanowiąc istotny element ich edukacyjnej podróży.

 

WYCIECZKA DO KRZEMIONEK OPATOWSKICH I KUROZWĘK UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W NIESTACHOWIE

7 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV - VIII, natomiast 21 czerwca 2023 roku uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców wyruszyli na wycieczkę szkolną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę. Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 4 883, 20 zł starsi uczniowie i 4 958, 00 zł młodsi.
Pierwszym punktem wycieczek były Krzemionki Opatowskie – w 2019r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z największych i najlepiej zachowanych w Europie rezerwatów archeologicznych. Te prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego, które uczniowie mieli przyjemność zwiedzać, przetrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. Wyrobiska eksploatacyjne zostały odkryte w 1922r. przez geologa Jana Samsonowicza. Wysokość podziemnych wyrobisk wynosi od 55 do 120 cm – górnicy drążyli więc skały na leżąco lub na kolanach, a z pozyskanego krzemienia wyrabiali narzędzia, głównie siekiery. ,,Buły” krzemienia mają charakterystyczne, jasnoszare paski o koncentrycznym przebiegu, wyraźnie odbijające się od ciemnoszarego tła. Właśnie od tych pasków wywodzi się nazwa krzemień pasiasty. Jest to dość rzadki rodzaj krzemienia – stał się ostatnio bardzo modnym i poszukiwanym kamieniem jubilerskim – nazywany kamieniem optymizmu lub świętokrzyskim diamentem. Logo muzeum stał się symbol Bogini Matki Ziemi- znaleziony na jednej ze skał. Oprócz kopalni uczniowie zobaczyli wioskę z epoki neolitu, sprzed 4 tysięcy lat, mogli poznać prehistoryczne sposoby wyrobu narzędzi i broni. Obejrzeli również bardzo nowoczesną ekspozycję historyczno-geologiczno-przyrodniczą w nowym pawilonie wystawowym.

Drugim punktem na naszej „wycieczkowej” trasie był Zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach. Naszą przygodę w Kurozwękach - po obfitej uczcie - rozpoczęliśmy od zwiedzania pięknych komnat pałacu z XV w. Przewodnik przybliżył nam historię rodziny Piastów, czasy świetności jak i tragiczne losy budynku. Podziwialiśmy dziedziniec, krużganki, sale balowe, komnatę czerwoną i zieloną oraz odnowioną kaplicę z XVIII w.

Kolejną atrakcją było „safari – bizon”. Piękny stylowy wóz zabrał nas do zagrody bizonów. Podpatrywaliśmy jak żyje stado ogromnych bizonów amerykańskich w warunkach zbliżonych do ich naturalnych. Wysłuchaliśmy interesujących opowieści o ich zwyczajach i trybie życia. Z kolei w Mini zoo mogliśmy zobaczyć kucyki szetlandzkie i osiołki.
Następnie sprawdzaliśmy swoją orientację w terenie w małym labiryncie bukowym. Szukaliśmy ukrytych postaci związanych z Kurozwękami. Skorzystaliśmy również z placu zabaw, na którym jedni bawili się na zjeżdżalni, inni na huśtawkach.
Po całym dniu atrakcji, pełni nowych doświadczeń i wrażeń, uczniowie wyruszyli w drogę powrotną do Niestachowa, gdzie czekali już na nich stęsknieni rodzice.