Zespół śpiewaczy z gminy Daleszyce zajął drugie miejsce w XXI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Nasze młode i utalentowane śpiewaczki oczarowały swoim występem a capella. Wszystkich artystów z naszej gminy, którzy zaprezentowali się na chmielnickiej scenie, dopingował burmistrz Dariusz Meresiński oraz radni Rady Powiatu Kieleckiego Anna Kosmala i wicestarosta Tomasz Pleban.

Wydarzenie miało miejsce 1 sierpnia na rynku w Chmielniku. Przed publicznością zaprezentowały się najlepsze zespoły ludowe z powiatu kieleckiego, wśród nich – aż trzy z gminy Daleszyce, które zakwalifikowały się do finału Przeglądu: zespół ,,Sukowianki znad Lubrzanki”, zespół Pieśni Ludowej z Marzysza oraz zespół ,,Marzyszanki”. Ten ostatni zyskał największe uznanie jury, zdobywając drugie miejsce w kategorii zespoły śpiewacze a cappella; panie zaśpiewały pieśni „Drobny groch” oraz „Pamietoj, Jonku”.

Nasze śpiewaczki gorąco dopingował Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński. – Przegląd zespołów folklorystycznych i solistów jest świętem nie tylko artystów, ale całego regionu, który ma tak bogate tradycje – mówił burmistrz. – Gratuluję „Marzyszankom” sukcesu, tym bardziej, że zespół istnieje od niedawna i panie debiutują na tak dużej imprezie. Cieszę się, że kultura ludowa jest wśród mieszkańców naszej gminy tak wspaniale pielęgnowana.

W Przeglądzie wystąpiło aż czterystu artystów, którzy zostali ocenieni także w kategoriach: zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze z akompaniamentem oraz soliści. Przeglądowi towarzyszyło wręczenie Dorocznych Nagród Starosty Kieleckiego, odbyła się też giełda pasji zorganizowana przez LGD „Białe Ługi”.