Piękne dożynkowe wieńce, występy lokalnych artystów, strefa rozrywki dla najmłodszych oraz Turniej Sołtysów. Tak święto plonów obchodzono w gminie Daleszyce.

Piękne wieńce...

Mieszkańcy świętowali 22 sierpnia, Dożynki Gminne tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną. Starostami dożynek byli: Ewa Pawłowska z Borkowa i Paweł Toboła z Daleszyc. Sołectwa przygotowały piękne wieńce dożynkowe, a spośród nich wybrano ten, który zachwycił swoją kompozycją. W tym roku pierwsze miejsce zdobył wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Daleszyc.

...i obrzędy dożynkowe

Podczas wydarzenia nie zabrakło staropolskich obrzędów dożynkowych, jak przekazanie chleba z tegorocznych ziaren i „ośpiewanie wieńców”. Następnie na scenę wkroczyli lokalni artyści, którzy prezentowali swoje talenty. Przed zebraną publicznością wystąpiła też miejscowa orkiestra dęta. Organizatorzy dożynek nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach spotkania. Dzieci zostały zaproszone do specjalnej strefy zabawy. - Cieszę się, że po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią możemy się tu dzisiaj spotkać i uczcić zakończenie tegorocznych plonów. Z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować rolnikom za ich trud i pracę, jaką wkładają w to, aby na polskich stołach nie zabrakło chleba. Życzę wszystkim przede wszystkim zdrowia, bo każdy z nas wie, że jest ono najważniejsze. Życzę również obfitych plonów w kolejnym roku – podkreślał burmistrz Dariusz Meresiński, a do życzeń przyłączyła się wiceminister Anna Krupka, senator Krzysztof Słoń, wicestarosta Tomasz Pleban, radna Powiatu Kieleckiego Anna Kosmala, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Siwonia oraz sekretarz gminy Piotr Ferens.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Zwieńczeniem daleszyckich dożynek był lubiany przez mieszkańców Turniej Sołtysów. Liczne konkurencje, takie jak m.in. rzut gumiakiem „w teściową”, ubijanie piany z jajek, czy szukanie monety w zbożu wyłoniły najlepszych gospodarzy sołectw z terenu gminy Daleszyce. Po długich i emocjonujących zmaganiach pierwsze miejsce zdobyła Ewelina Miernik – sołtys Kranowa. Miejsce drugie wywalczyła Bożena Kołodziejczyk – sołtys Marzysza, a miejsce trzecie Dorota Dziedzic – sołtys Cisowa. Kobiety zdominowały tegoroczne rozgrywki, więc panowie zapowiedzieli srogi rewanż za rok. Podczas dożynek odbył się również test wiedzy o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie, przygotowany dla naszych sołtysów zorganizowany przez Okręgową Inspekcję Pracy. Najlepiej z testem wiedzy poradzili sobie Wiesław Janik, Paweł Adwentowicz i Anna Kroma. Otrzymali oni nagrody ufundowane przez OIP.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Mieszkańcy się wspierają

Podczas tegorocznych dożynek odbyła się również zbiórka pieniędzy dla jednej z daleszyckich rodzin, która aktualnie najbardziej potrzebuje wsparcia. Burmistrz Dariusz Meresiński dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie zbiórki datków. W szczególności - hojnym ofiarodawcom. - Jestem dumny z mieszkańców naszej gminy, z tego, że w trudnych chwilach potrafią się zjednoczyć i wspierać potrzebujących. Zawsze można na Was liczyć, co już niejednokrotnie pokazaliście. Cieszę się, że otaczają nas tak życzliwi i empatyczni ludzie - podsumowuje burmistrz.

- Patrząc na to, jak potraficie otworzyć swoje serca dla najbardziej potrzebujących, chylę czoła przed mieszkańcami naszej gminy – dodała radna Anna Kosmala.

Podczas zbiórki prowadzonej na rzecz mieszkańców Daleszyc, Tomasza i Mikołaja, zebraliśmy 32 tysięcy 222 złotych i 69 groszy. Na rzecz rodziny zostało przekazanych też 14 bonów zakupowych Sodexo o łącznej wartości 2,8 tysiąca złotych oraz 10 dolarów.