Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach uplasowała się na trzecim miejscu w powiecie kieleckim w „Rankingu bibliotek 2021”, przygotowanym przez Instytut Książki i dziennik Rzeczpospolita. W zestawieniu uwzględnione zostały biblioteki z całego kraju, a oceniana była m.in. dostępność placówek i wielkość księgozbioru.

Biblioteki są porównywane pod względem powierzchni, zatrudnienia i godzin otwarcia, wielkości księgozbioru w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, ilości nowozakupionych książek. Punkty są też przyznawane za dostępność do nowoczesnych mediów, udogodnienia dla niepełnosprawnych, czy też istnienie kółek czytelniczych.

- W pandemicznych latach utrzymanie kontaktu z czytelnikiem jest coraz trudniejsze, ale my się nie boimy wyzwań XXI wieku, potrafimy współpracować na rzecz dobra publicznego, a nasz samorząd potrafi inwestować w lokalną społeczność – podkreśla Alicja  Prendota, dyrektor MGBP w Daleszycach. – W imieniu własnym dziękuję panu burmistrzowi Miasta i Gminy Daleszyce, samorządowi gminnemu za  zaangażowanie, za wsparcie i zapewnienie odpowiednich środków na działalność, za ten fundamentalny wysiłek, który przyczynił się do naszego sukcesu.
Dziękuję wszystkim użytkownikom biblioteki, za to, że odwiedzają bibliotekę i korzystają z naszej oferty.

Daleszycka placówka i jej filie w Szczecnie i Sukowie – poza ustawowym zadaniem, czyli organizacją i zapewnieniem dostępu do zasobów nauki i kultury – mogą się pochwalić dużą aktywnością w organizowaniu życia kulturalnego gminy. Przygotowywane są tu cykliczne wydarzenia promujące czytelnictwo, takie jak Narodowe Czytanie czy Tydzień Czytania Dzieciom, spotkania świąteczne,   zaproszenie do wspólnego czytania regularnie przyjmują znani mieszkańcy. Także w ostatnich dwóch latach, mimo obostrzeń pandemicznych, aktywność biblioteki nie zmalała, a wydarzenia znalazły już swoje stałe miejsce na stronach internetowych placówki.

Ranking najlepiej prowadzonych bibliotek w Polsce jest organizowany już po raz jedenasty, nie obejmuje placówek w miastach powiatowych. Na pytania organizatorów rankingu odpowiedziało ponad 800 bibliotek w kraju. Daleszycka uplasowała się w sumie na miejscu 345, ale wśród placówek z województwa świętokrzyskiego była jedenasta, zaś w powiecie kieleckim znalazła się na trzecim miejscu.