Niestachów, Mójcza i Szczecno – to trzy szkoły w gminie Daleszyce z najlepszymi wynikami z tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie z Niestachowa okazali się najlepsi w matematyce, z Mójczy – w angielskim!

Tegoroczny egzamin trwał od 24 do 26 maja. W sumie w naszej gminie przystąpiło do niego 201 osób. Jak podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, średni wynik w Szkole Podstawowej w Niestachowie, Szkole Podstawowej w Mójczy oraz w Publicznej Szkole Podstawowej w Szczecnie wyniósł 68%. Niemal 60% testów poprawnie wypełnili uczniowie ze szkół w Borkowie i Sukowie, ponad połowę właściwych odpowiedzi udzielili też obecni absolwenci szkół w Daleszycach i Brzechowie, 48% to średni wynik uczniów z Sierakowa, natomiast tylko 26% to ogólny wynik szkoły w Słopcu. Dla porównania – średnia dla całego województwa świętokrzyskiego wyniosła 60%.

Szczegółowe dane dla szkół z naszej gminy wskazują, że najlepiej z egzaminem z języka polskiego poradzili sobie uczniowie z Niestachowa i Szczecna (średnia 69%), z matematyką – szkoła w Niestachowie (73%), a w znajomości języka angielskiego brylowali uczniowie z Mójczy, gdzie średnia dla tego przedmiotu wyniosła aż 80%.

Podejście do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, by zakończyć naukę w szkole podstawowej, jednak nie można go nie zdać i wyniki nie wpływają na świadectwo. Stanowi jednak kryterium rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.