Zajrzeliśmy do danych dotyczących ewidencji ludności w naszej gminie. Sprawdzamy m.in. jakie imiona dla dzieci wybierano w minionym roku najchętniej.

Stan ludności gminy Daleszyce wyniósł na koniec grudnia 2023 r., dokładnie 15 846 osób, czyli o 10 więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to znów jesteśmy na plus. W 2023 roku zmarły 122 osoby. Urodziło się natomiast 112 dzieci: 48 dziewczynek i 64 chłopców. To pierwszy przypadek od kilku lat, kiedy to chłopców urodziło się więcej od dziewczynek. Czwarty rok z rzędu, liczba urodzeń w naszej gminie jest niższa od liczby zgonów. Związki małżeńskie zawarło 65 par, co w porównaniu do roku ubiegłego jest liczbą dwukrotnie niższą.

Sprawdziliśmy również jakie imiona najchętniej nadają swoim dzieciom mieszkańcy gminy Daleszyce. Wśród dziewczynek najpopularniejszymi imionami w minionym roku były Pola, Nadia i Michalina. Rodzice decydowali się również nadać swoim córeczkom  imiona takie jak: Gaja Blanka czy Apolonia. Jeśli chodzi o chłopców, to zdecydowanie najpopularniejszym imieniem był Szymon. W tym gronie znalazły się również imiona: Miłosz i Aleksander. Rzadziej spotykane imiona wśród chłopców to m.in. Beauvalet, Gustaw i Korneliusz.

Samorządy poprzez swoje działania chcą zachęcać ludzi do osiedlania na ich terytorium. - Dążymy do tego, aby powstawały lepsze warunki do życia, a co za tym idzie liczba mieszkańców w naszej gminie każdego roku stale wzrastała. Ma to duży wpływ na rozwój naszej małej ojczyzny, która z roku na rok staje się coraz lepszym miejscem do zamieszkania.  – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.