7 sierpnia na daleszyckim rynku zatrzyma się rajd rowerowy Onko Tour. Uczestnicy co roku na swojej trasie zachęcają do profilaktyki nowotworowej. W Daleszycach wesprze ich burmistrz Dariusz Meresiński oraz młodzi zawodnicy szkółki kolarskiej Vento Bike Team.

- Chcemy przyłączyć się do tej ważnej akcji, aby promować zdrowy styl życia wspólnie z osobami, które są najlepszym dowodem na to, że warto się badać i trzeba o siebie dbać – zaznacza burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński. – Zapraszam wszystkich mieszkańców naszej gminy na daleszycki rynek. Spotkamy się tutaj z przedstawicielami fundacji „Pokonaj raka” i wspólnie ruszymy na rowerach do Kielc, gdzie będzie można wykonać szereg badań profilaktycznych.

- Jesteśmy Fundacją, która pokazuje ŻYCIE po chorobie nowotworowej – podkreśla jedna z organizatorek akcji, Katarzyna Gulczyńska z fundacji Pokonaj raka. – Uczestnikami rajdu są m.in. byli pacjenci onkologiczni oraz pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Od 5 lat na całej trasie Green velo spotykamy się z mieszkańcami i rozmawiamy na temat praw pacjenta i profilaktyki
nowotworowej. Naszą aktywnością rowerową pokazujemy, że rak to diagnoza, nie wyrok. Po doświadczeniu onkologicznym można wrócić do życia pełnego pasji i marzeń. Jesteśmy tego przykładem – dodaje Katarzyna Gulczyńska. - W tym roku kończymy projekt Onko Tour'u. Naszym marzeniem jest, aby z przepięknej gminy Daleszyce, już w większym gronie dotrzeć do Kielc, aby jak najwięcej mieszkańców gminy uczestniczyło w badaniach. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Akcja Onko Tour zaczęła się w 2016 roku, kiedy to rowerzyści wyjechali z Elbląga z kolarzem Czesławem Langiem. Od pięciu lat co roku trasa prowadzi kolejnymi odcinkami szlaku rowerowego Green Velo. W tym roku uczestnicy wyjechali z Rzeszowa między innymi przez Stalową Wolę, Sandomierz i Świętą Katarzynę, skąd dotrą 7 sierpnia do Daleszyc. Tutaj o godz. 11.30 spotkają się z mieszkańcami, po czym ruszą wspólnie na rynek w Kielcach, gdzie o godz. 13.30 zacznie się piknik promujący badania profilaktyczne. Na uczestników akcji będą tu czekać pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które umożliwi badania: mammografii, cytologii, badanie znamion w kierunku czerniaka, można się też będzie zapisać na kolonoskopię.