Aż trzy zespoły śpiewacze z naszej gminy znalazły się w finale XXI Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Jury Przeglądu „chwyciły za ucho” występy „Marzyszanek”, Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza oraz Sukowianek znad Lubrzanki. Eliminacje odbyły się 13 czerwca w Chmielnickim Centrum Kultury.

W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia związane z pandemią Covid-19, przyjęły formę czterech terenowych konkursów, które wyłonią finalistów tego prestiżowego konkursu śpiewaczego. Naszą gminę reprezentowało 5 zespołów śpiewaczych: „Dalamrjanki” z Daleszyc, „Sukowianki znad Lubrzanki”, „Marzyszanki”, „Wesołe Gosposie” z Widełek oraz Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza. Napawa nas dumą to, iż po raz kolejny jest to najliczniej reprezentowana gmina podczas tego przeglądu. Zespoły zaprezentowały na chmielnickiej scenie po dwa utwory, zachowujące gwarę oraz melodie charakterystyczne dla naszego regionu. Naszym artystom jak zwykle kibicowali Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce – Dariusz Meresiński, Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury – Norbert Wojciechowski oraz Radna Powiatu Kieleckiego – Anna Kosmala, która na co dzień również występuje w zespole ludowym.

Stęskniona ludowej nuty publiczność wysłuchała na koniec krótkiego występu kapeli towarzyszącej „Wesołym Gosposiom” oraz wspólnego wykonania „Ach kieleckie jakie cudne”. Miło nam Państwa poinformować, że gminę Daleszyce będą reprezentować w finale „Marzyszanki”, które debiutowały na tej imprezie, „Sukowianki znad Lubrzanki” oraz Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza. Wszystkim naszym artystom dziękujemy i gratulujemy, a za finalistów trzymamy kciuki. Już teraz prosimy o doping dla naszych zespołów podczas finału, który odbędzie się 1 sierpnia na chmielnickim rynku.

Magdalena Zielińska