Zajrzeliśmy do danych dotyczących ewidencji ludności w naszej gminie. Sprawdzamy m.in. jakie imiona dla dzieci wybierano w minionym roku najchętniej.

Stan ludności gminy Daleszyce wyniósł na koniec grudnia 2021 r., dokładnie 15 842 osoby, czyli o 35 osób mniej niż w roku 2020. Jest to pierwszy taki przypadek od 2010 roku, kiedy to w danym roku nie przybyło w naszej gminie mieszkańców. Co ciekawe w tym gronie więcej jest kobiet (8 001), niż mężczyzn (7 841). W 2021 roku zmarły 182 osoby. Urodziło się natomiast 135 dzieci: 67 dziewczynek i 68 chłopców. Jak widać w naszej gminie ciągle dominują kobiety. Drugi rok z rzędu, liczba urodzeń w naszej gminie jest niższa od liczby zgonów. Jest to niestety efekt panującej na świecie pandemii koronawirusa.

Sprawdziliśmy również jakie imiona najchętniej nadają swoim dzieciom mieszkańcy gminy Daleszyce. Wśród dziewczynek najpopularniejszymi imionami w minionym roku były Maria, Lena, Hanna i Pola. Rodzice decydowali się również nadać swoim córeczkom  imiona takie jak: Blanka, Liliana, Marika czy Ayumi. Jeśli chodzi o chłopców, to zdecydowanie najpopularniejszym imieniem był Franciszek. W tym gronie znalazły się również imiona: Jakub i Antoni. Rzadziej spotykane imiona wśród chłopców to m.in. Wincent, Kristian i Bruno.

Samorządy poprzez swoje działania chcą zachęcać ludzi do osiedlania na ich terytorium. - Dążymy do tego, aby powstawały lepsze warunki do życia, a co za tym idzie liczba mieszkańców w naszej gminie każdego roku stale wzrastała. Ma to duży wpływ na rozwój naszej małej ojczyzny, która z roku na rok staje się coraz lepszym miejscem do zamieszkania.  – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.